Categories Dla Dzieci

Jak ubrać dziecko do snu

Choć brzmi to jak proste pytanie, każdy nowy rodzic wie, że nawet najbardziej przyziemne pytania dotyczące niemowląt mogą mieć potencjalnie przerażające konsekwencje.

Coś tak banalnego, jak wybór pary piżamek dla swojej małej pociechy, może wydawać się zniechęcającą decyzją, gdy jesteś świeżo upieczonym rodzicem. Na szczęście jesteśmy tutaj, aby pomóc wyeliminować stres związany z tym procesem dzięki praktycznym i podstawowym wskazówkom. Życząc Tobie i Twojemu dziecku wygodnej i bezpiecznej nocy.

Podstawowe zasady

Być może słyszałeś o ogólnej zasadzie ubierania dziecka do snu: ułóż je w jednej dodatkowej warstwie. Ma to sens, ponieważ dziecko nie powinno spać z luźnym prześcieradłem lub kocem. Ogólnie rzecz biorąc, dwuczęściowy bawełniany komplet piżamowy lub kombinezon ze stopką i otulacz powinien wystarczyć.

Jednak ta zasada to tylko wierzchołek góry lodowej. Musisz również ocenić, czy to uogólnienie dotyczy środowiska snu Twojego dziecka. Idealna temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić między 18 a 22°C. Lepiej mieć dziecko niedostatecznie ubrane niż mocno przebrane. Podczas gdy starsze pokolenia często szybko pakują małe w wiele warstw, niebezpieczeństwo przegrzania jest realne i wiąże się z większym ryzykiem nagłej śmierci niemowląt. Chociaż to niebezpieczeństwo jest najbardziej widoczne w wieku 6 miesięcy, pozostaje problemem również dla małych dzieci.

Termostat domowy lub termometr pokojowy mogą pomóc Ci poczuć się pewnie podczas nocnego wybierania piżamy. Ponadto z czasem nauczysz się ufać swoim instynktom i kierować zdrowym rozsądkiem. Zasadniczo, jeśli dobrze czujesz się we własnych bawełnianych dżinsach, są szanse, że Twoje dziecko też.

Owijać czy nie owijać?

Noworodki na ogół dobrze reagują na owijanie. Technika ciasnego wiązania może pomóc młodym niemowlętom czuć się bezpiecznie i ukoić, tak jakby były z powrotem w łonie matki. Dobrym wyborem jest materiał bawełniany lub muślinowy, ponieważ oba są lekkie i oddychające oraz zapewniają dużą elastyczność, co ułatwia owijanie i zakładanie.

To powiedziawszy, rodzice, którzy nie są do końca pewni swoich umiejętności przewijania dzieci, mogą wybrać pieluchę lub kombinezon, który oferuje rzepy i zamek błyskawiczny. Pamiętaj, że gdy Twoje dziecko zacznie się przewracać , nadszedł czas, aby zgubić otulacz , ponieważ nie jest już uważany za bezpieczną opcję. Zamiast tego dziecko może przejść do luzu lub kocyka. Wybierz piżamę na stopę lub nieco cieplejsze tkaniny, aby w razie potrzeby zwiększyć ciepło.

Przykłady odpowiedniej bielizny nocnej

Jeśli jesteś typem, który woli konkretny przykład do naśladowania, zapoznaj się z poniższymi sugestiami na ciepłe lub chłodne noce, wraz z dodatkowymi wskazówkami dotyczącymi czapek, dopasowanych krojów i zatrzasków.

Rozjaśnij się w letnie noce

W ciepłe noce utrzymuj lekkość i przewiewność — podstawowe body z bawełny, T-shirt z muślinem, bawełniany otulacz lub śpiwór na wierzchu są w porządku.

Samo body lub koszulka są również w porządku, jeśli jest szczególnie upalnie. Oczywiście, jeśli masz klimatyzator, prawdopodobnie możesz pozostać przy bawełnianej piżamie z długim rękawem i stopkami.

Przygotuj się na zimowy chłód

Przygotuj swojego malucha na chłodną zimową noc z odpowiednim ekwipunkiem. Albo para przytulnej piżamy z polaru, grubszy otulacz z mikropolaru lub śpiwór założony na standardowe bawełniane dżinsy powinny wystarczyć. Tylko pamiętaj: żadnych luźnych koców.

Ale co z czapeczką?

Unikaj  wszelkich luźnych przedmiotów, a czapeczka może zsunąć się z głowy dziecka i zakryć mu twarz, utrudniając swobodne oddychanie. Co więcej, dziecko samo reguluje się, więc czapka może w rzeczywistości prowadzić do przegrzania.

Niektóre marki zaczynają oferować ognioodporne piżamy od 9 miesiąca. Są one wykonane z materiałów poddanych obróbce chemicznej w celu zmniejszenia ryzyka zapalenia.

Alternatywnie możesz trzymać się piżam wykonanych z bawełny lub materiałów z włókien naturalnych. Nie są one pokryte środkiem zmniejszającym palność, ale zamiast tego przylegają do ciała, aby zminimalizować palność.

Co więcej, zawsze preferowane są wygodne piżamy, ponieważ luźne ubrania lub materiały mogą podjeżdżać i niebezpiecznie zakrywać twarz dziecka podczas snu.

Funkcjonalność nad modą

Jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać: wygoda. Najprawdopodobniej będziesz musiał dokonać kilku zmian pieluch w ciągu nocy we wczesnych dniach niemowlęctwa. Nikt nie chce majstrować przy skomplikowanych guzikach o 3 nad ranem, więc strategicznie rozmieszczone zatrzaski i zamki błyskawiczne mogą sprawić, że zmiana pieluszki będzie bardziej efektywna.

Innymi słowy: Zachowaj skomplikowane rzeczy na godziny dzienne.

Biorąc pod uwagę, że dzieci nie mogą mówić, może się wydawać, że musimy rozszyfrować każde ich gruchanie i płacz. Rodzice szybko uczą się wychwytywać sygnały dziecka i traktować je jako wnikliwe wskazówki.

Oczywiście istnieje również kilka godnych uwagi wskaźników fizycznych, na które należy zwrócić uwagę.

Pocenie się, wysypka, mokre włosy, zaczerwienione policzki i przyspieszony oddech to kilka oznak, że dziecko może się przegrzewać. Pamiętaj, że kończyny dziecka mogą pozostać zimne w dotyku, ponieważ jego mały układ krążenia wciąż się rozwija.

Jeśli masz wątpliwości, poczuj skórę na szyi, brzuchu lub klatce piersiowej dziecka. Jeśli te obszary są gorące lub spocone, będziesz chciał podjąć natychmiastowe działania, aby je ochłodzić. Obniż temperaturę w pomieszczeniu i/lub usuń jedną warstwę i sprawdź ponownie za kilka minut.

Chociaż przegrzanie jest z pewnością większym problemem, musisz również upewnić się, że twoja mała nie jest zbyt zimna. Jeśli zauważysz, że dłonie i stopy Twojego dziecka wyglądają na lekko niebieskawe, być może nadszedł czas, aby zwiększyć temperaturę lub dodać warstwę. Nie panikuj — te urocze palce u rąk i nóg powinny w mgnieniu oka powrócić do swojego regularnego, różowego stanu.

Więcej wskazówek dotyczących bezpiecznego snu

Chociaż piżamy dla dzieci są ważne, istnieje wiele innych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o porę drzemki dziecka i porę snu. Maluch powinien zawsze spać na plecach na twardej powierzchni. Gdy dziecko może się przewrócić , nie musisz się martwić, jeśli przewróci się na bok lub brzuch. Pamiętaj, że kiedy Twoje dziecko nauczy się toczyć, otulacz musi zniknąć. Otulacze dla dzieci ograniczają ruch ramion, których mogą potrzebować do bezpiecznego odwrócenia. Łóżeczko lub gondola powinny być wolne od luźnych prześcieradeł, ochraniaczy, koców, poduszek, klinów, pozycjonerów i pluszaków. Krótko mówiąc, nic poza dzieckiem i smoczkiem nie jest dozwolone.

Jeśli to możliwe, najlepiej, aby dziecko spało w swoim pokoju — we własnym łóżeczku lub kołysce — przez pierwsze 6 do 12 miesięcy życia. Należy pamiętać, że wspólne spanie w tym samym łóżku nie jest zalecane. Wentylator nie tylko zapewnia dziecku chłód, ale także zapewnia cyrkulację powietrza w pokoju.

Weź pod uwagę wiek

Oczywiście będziesz musiała ponownie ocenić sytuację snu swojego dziecka, gdy będzie starsze i większe. To, co działało w wieku 3 miesięcy, może nie działać w wieku 6 miesięcy, a rzeczy będą ewoluować, gdy Twoje dziecko stanie się bardziej niezależne.

Na przykład, gdy nagle aktywne niemowlę podciąga się i wstaje lub gdy małe dziecko próbuje uciec z wielkiego łóżeczka, może być konieczne ponowne przemyślenie używania niektórych śpiworów.

Kiedy Twoje dziecko osiągnie wiek 12-miesięczny to kamień milowy, możesz nawet uzyskać zielone światło, aby dodać mały cienki kocyk . To powiedziawszy, podejmij tę decyzję z przemyślanym namysłem, a w razie wątpliwości porozmawiaj ze swoim pediatrą.

Ustalenie, jak ubrać dziecko do łóżka, to tylko jedna z wielu codziennych decyzji, które będziesz musiał podejmować jako nowy rodzic. Chociaż istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę, z pewnością nie jest to coś, nad czym powinieneś tracić sen, ponieważ – bądźmy szczerzy – rodzice potrzebują tyle snu, ile mogą.

Nadaj priorytet bezpieczeństwu i nie bój się eksperymentować z nowymi otulaczami lub piżamami, aby zobaczyć, co najlepiej sprawdza się w przypadku Twojego małego.