Jak ubrać noworodka zimą?

Powoli nadchodzi zima. Chociaż przyjemnie jest siedzieć w domu, po pewnym czasie robi się nudno. Poza tym ważne jest, aby zarówno dzieci, jak i rodzice raz na jakiś czas wyszli na spacer na zewnątrz. Pomoże to noworodkowi dobrze przystosować się do pór roku. Przydaje się tutaj wiedza, jak ubrać noworodka zimą .

Upewnij się jednak, że przestrzegasz odpowiednich środków ostrożności. W końcu noworodki nie mogą samodzielnie regulować temperatury. Z tego samego powodu nie pozwalaj dziecku bawić się na śniegu. Niemowlęta tracą ciepło szybciej niż dorośli, więc odzież działa jak odzież ochronna.

Oto wskazówki, którymi powinieneś się kierować podczas ubierania noworodka zimą

 • Używaj kocyków
 • Używaj nosideł, aby zapewnić dziecku przytulność
 • Nie przesadzaj z wózkiem dziecięcym
 • Zip-upy to Twoi najlepsi przyjaciele.

Jako dorośli potrzebujemy kurtki, dziecko z pewnością powinno być owinięte kocem na wierzchu płaszcza lub kombinezonu.

Oto jak używać warstw dla noworodków 

 • Dopasuj dolną warstwę, podobnie jak legginsy i body.
 • Połącz to z warstwą spodni i sweterkiem z długimi rękawami.
 • Uzupełnij stylizację kurtką, ciepłą czapką i butami.

Całkiem lepiej jest używać oddychających tkanin, takich jak muślin i bawełna.

Używaj nosideł, aby zapewnić dziecku przytulność

Noszenie nosidełka to fantastyczny sposób na trzymanie dziecka blisko ciała. Ciepło twojego ciała również go ogrzeje. Poza tym ta dodatkowa warstwa kurtki może być dla niego niewygodna. Bez względu na to, co robisz, upewnij się, że dłonie i stopy są zawsze zakryte.

Przestrzegaj tych środków ostrożności

 • Upewnij się, że twarz dziecka nie jest przyciśnięta do klatki piersiowej lub ubrania. Może to zablokować drogi oddechowe.
 • Co najważniejsze, uważaj na swój krok! Upewnij się, że nie potkniesz się i nie upadniesz.

Nie przesadzaj z wózkiem dziecięcym

Mając na uwadze tak wiele środków ostrożności, możesz wyjść i przykryć wózek dziecka kocem lub staromodnym plastikowym pokrowcem. Ale uważaj! Może to zablokować drogi oddechowe i spowodować poważne problemy.

To są alternatywy, które możesz wybrać

 • Niektóre wózki są wyposażone w specjalne pokrowce, które umożliwiają cyrkulację powietrza. Zdobądź jeden z nich.
 • Możesz również okryć dziecko kurtką, skarpetkami, czapką i bucikami. Następnie włóż go pod koc i bądź pewny, że pozostanie ciepły i przytulny.
 • Jeszcze jedna wskazówka: zawsze staraj się iść pod wiatr.

Czy potrafisz sobie wyobrazić, jak trudno będzie Ci szybko zmienić pieluchy dla Twojego dziecka z kilkoma warstwami ubrań zimowych? Dlatego zawsze powinieneś wybierać zamki błyskawiczne ze względu na wygodę, jaką ze sobą niosą. Łatwo też byłoby szybko zdjąć niektóre warstwy, jeśli dziecko za bardzo się zagrzeje.

Ubieranie dziecka do snu

Równie ważne jest, aby dziecko było wygodnie ubrane do snu. Nie należy używać luźnych prześcieradeł ani kołder, ponieważ zawsze istnieje niebezpieczeństwo uduszenia. Jednocześnie nie należy przykrywać jej zbyt wieloma warstwami, ponieważ przegrzanie może prowadzić do śmierci. W zależności od temperatury w pomieszczeniu podejmij mądrą decyzję, aby użyć śpiwora lub pieluszki. Jeśli chcesz spać spokojnie, a jednocześnie upewnić się, że Twoje dziecko czuje się dobrze, dobrym pomysłem jest skorzystanie z elektronicznej niani.

Więcej wskazówek

Unikaj czapek w łóżku

 • Ciała dziecka szybko się nagrzewają. Dlatego przed snem należy unikać czapek. Może to również stwarzać ryzyko zadławienia lub uduszenia.
 • Unikaj koców elektrycznych lub butelek z gorącą wodą .
 • Nie ma absolutnie żadnego powodu, dla którego koce elektryczne lub kule z gorącą wodą miałyby znajdować się w pobliżu łóżeczka dziecka. Nie ogrzewaj nimi łóżka.

Wybierz bezpieczny śpiwór dla niemowląt.

Bezpieczny śpiwór z rękawami, ale bez kaptura to idealny wybór. Należy dokładnie sprawdzić jego rozmiar, aby dziecko nie zsunęło się do śpiwora. Jeśli czujesz, że Twoje dziecko potrzebuje dodatkowego ciepła, możesz dołożyć dodatkowe warstwy do śpiwora.

Uważnie ustaw łóżeczko

Pozycja łóżeczka również w dużym stopniu determinuje komfort dziecka przez całą noc. Idealnie powinno być umieszczone kilkadziesiąt centymetrów od otworów wentylacyjnych, wentylatorów i ścian zewnętrznych. Możesz zamknąć wszystkie okna i drzwi, aby do pomieszczenia nie dostało się zimne powietrze.

Nie zapomnij o temperaturze w pomieszczeniu

Kiedy martwisz się o utrzymanie dziecka w cieple na zewnątrz, nie powinieneś również pomijać ciepła w pomieszczeniu. Zbyt dużo ciepła w pomieszczeniu zmniejsza wilgotność, która może uszkodzić delikatną skórę noworodka. W ciągu dnia temperatura w pomieszczeniu powinna być tak niska, jaką możesz tolerować. Możesz użyć śpiworka i śpiwora, aby zapewnić dziecku ciepło i wygodę.

Podejmowanie odpowiednich środków ostrożności jest w twoich rękach, a ostrożność jest zawsze lepsza niż leczenie. Należy jednak również mieć otwarte oczy, aby nie zauważyć oznak, że dziecko czuje się zbyt zimno . Niestety, jeśli zauważysz takie objawy jak dreszcze lub zaczerwienione dłonie i stopy, nie pocieraj ich, aby je ogrzać. Pocieranie skóry dziecka tylko pogłębi uszkodzenia. Zamiast tego użyj do tego ciepłych myjek. Letarg, brak reakcji oraz sine dłonie i stopy to inne znaczące oznaki zbyt zimnego dziecka . Załóż cieplejsze ubranie, a jeśli sytuacja nadal się nie poprawi, jak najszybciej zadzwoń do lekarza.

Czy masz specjalną technikę na ogrzanie dziecka w zimowe wieczory, którą chciałbyś się z nami podzielić?